HomeProductsCapacitorsTantalum - Polymer CapacitorsT540D337M2R5BH8605WAFL
T540D337M2R5BH8605WAFL Image
Images are for reference only See Product Specifications
T540D337M2R5BH8605WAFL
Mfr# T540D337M2R5BH8605WAFL
Mfr. KEMET
Description CAP TANT POLY 330UF 2.5V 2917
RoHs Status RoHS non-compliant
More Information Leam more about KEMET T540D337M2R5BH8605WAFL
Datasheets 1.T540D337M2R5BH8605WAFL.pdf
  2.T540D337M2R5BH8605WAFL.pdf
Description
  • In stock:0 pcs
  • On Order:0 pcs
  • Minimum:1 pcs
  • Multiples:1 pcs
  • Factory Lead-Time::Call
Use Below Form to Submit a Request for Quotation
*Quantity
*Part No.
*E-mail
*Contact Name
*Phone
*Company
Message
Part Number T540D337M2R5BH8605WAFL
Manufacturer KEMET
Lead Free Status / RoHS Status RoHS non-compliant
Quantity Available 0 pcs
Datasheets 1.T540D337M2R5BH8605WAFL.pdf 2.T540D337M2R5BH8605WAFL.pdf
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 2.5 V
Travel Range ±20%
Tip - Type D
Technology Surface Mount
Tape Included Molded
Other Names Active
Minimum Core Cross Section (Amin) mm² 2917 (7343 Metric)
Measuring Range 0.287' L x 0.169' W (7.30mm x 4.30mm)
LED Color KO-CAP® T540
Impedance -55°C ~ 125°C
Data Format 40mOhm @ 100kHz
Current - Output (Typ) -
Copper Ports High Reliability
Contact Timing 330 µF
Class Code 0.122' (3.10mm)
Card Speed 2000 Hrs @ 125°C